S tem zapisom predstavljam izlet v okolici Radovljice. Obiskala sem naravoslovno učno pot Pusti grad (razvaline zgodovinske trdnjave) in se sprehodila po delu vodne učne poti Grabnarica. V Begunjah sem si ogledala Grad Kamen in obiskala Alpski smučarski muzej Elan, kjer sem spoznala bogato zgodovino smučanja. Dan sem zaključila s čudovitim sončnim zahodom, ki je dodal “piko na i ” sončnemu jesenskemu dnevu.
- Termin: 20.10.2024
- Prehojena krožna pot: naravoslovna učna pot Pusti grad, vodna učna pot Grabnarica (deloma) – Lancovo – Ravnica
- Zanimivosti na poti: Luxova brv čez Savo, razvaline Pusti grad, Grad Kamen, Alpski smučarski muzej Elan
- Dolžina: 14km
- Čas hoje: 3,5h
- My Strava: https://www.strava.com/activities/12700779982
Nedeljski izlet po učnih poteh v okolici Radovljice zna biti zanimivo. Ker je moja prehojena pot bila večinoma nižinska (samo 320 v/m), je bila zato bolj izletniškega tipa. Za izhodišče sem si izbrala brezplačno parkirišče (46.3337N, 14.1815E), do katerega se pripelje po Savski cesti. Ko sem sklenila krog in prišla nazaj po drugi poti, sem šele ugotovila, da bi bi bilo možno parkirati tudi v bližini Zbirnega centra Radovljica, kjer je tudi Rafting center Tinaraft. No, moje izbrano mesto je bilo kar pravilno, saj se tu nahaja informativna taba za naravoslovno učno pot Pusti grad. Ta takoj vodi v gozd, dokler ne prispeš do Fuxove brvi čez Savo.
Luxova brv:
Ta povezuje Radovljico s Kamno Gorico (v smer katero je tudi vodila moj pot) in je bila zgrajena že dolgo nazaj (1825). S ptičje perspektive mora biti zanimiva, iz brega pa sem jo lahko najlepše poslikala pri leseni mizi, predno sem stopila nanjo. Priznam, da mi ni delovala preveč stabilno in nekaj desk se mi je zdelo že kar precej slabih in strohnjenih. Že ko sem sama hodila preko nje, sem čutila rahlo pozibavanje, če bi nas bilo več, pa si ne predstavljam – verjetno bi počakala.
Pusti grad:
Od Fuxove brvi poteka označena pot (rumene puščice) za pot do Pustega gradu. Ta je v bistvu razvalina in ni kaj dosti videti. Zanimivost je morda le v tem, kako je (bil) grad umeščen takole v globino gozda in kar dobro skrit pred očmi. Danes je dodobra zaraščen, pa vendar kot tak je zanimiva popestritev na poti.
Vodna učna pot Grabnarica:
Gre sicer za ločeno učno pot, ampak se jo lahko v Zgornji Lipnici, kamor sem pripešačila od Pustega gradu, enostavno doseže pri cesti Spodnja Lipnica. Na poti so sicer tudi table, ampak je kar nekaj odcepov, zato sem bila hvaležna, da sem si pot že natančno izrisala že doma z aplikacijo Outdoor Active, s katero sem si na celotni poti vsaj 5x pomagala, da nisem zašla v napačno smer. Vodna učna pot Grabnarica mi že v začetku ni bila preveč prijetna, saj so bila tla zaradi nedavnih padavin dodobra razmočena in zaraščena, dodatno pa k temu tako in drugače prispeva še struga potoka Grabnarica. Zato sem se odločila, da pot ne prehodim do kraja Vošče (kjer naj bi se krožna vodna učna pot obrnila nazaj), ampak krenem bolj desno v hrib, dokler nisem prišla iz gozda, po poti Spodnja Lipnica-Pod Fortuno, od tam pa v smeri Lancovo-Ravnica, ponovno čez Fuxovo brv in do parkirišča malo naokoli po cesti mimo Zbirnega centra Radovljica (in ne čez gozd). Po okusnem kosilu v restavraciji Kunstelj v Radovljici (priporočam, ker imajo teraso z lepim razgledom), sem se zapeljala še do Gradu Kamen.
Grad Kamen:
Ker se je dan prevešal v večer, na nebu pa je sonce še kar sijalo, sem pričakovala, da bo sončni zahod lep, zato sem si za zaključek dneva izbrala še obisk Gradu Kamen in Begunje. V opisih, ki sem jih zasledila na spletu, sem vedela, da gre za razvaline, zato si od ogleda nisem obetala veliko, a Grad Kamen me je prijetno presenetil in ga priporočam za obisk. Grad so zgradili v 12.stoletju neki grofje, torej dolgo nazaj in očitno ga je načel zob časa in morda še kakšni vpadi. Z dograditvijo železnih in lesenih stopnic na večih mestih grajskih razvalin ti je omogočeno, da stopiš v grad, a previdnost vseeno ni odveč. Vstopaš na lastno odgovornost. Za dostop do tega gradu v Begunjah na Gorenjskem se sicer lahko pripelješ z avtom čisto zraven, a je ob cesti na voljo prostor le za cca 3-4 avtomobile. Priporočajo, da se do gradu pride kar peš bodisi iz Begunj, še bolje pa je, da se podaš po Lambergovi tematski poti, ki vodi do gradu. Nedaleč stran je tudi Cerkev Sv. Peter, ki stoji na idilični lokaciji, na vzpetini nad Begunjami, do katere vodi gozdna pot z več možnostmi za parkiranje. Jaz sem (glede na stanje ceste) pripeljala do točke, kjer je bila tabla, da je do nje treba hoditi še 45min. Zaradi pozno popoldanske ure se mi ni izšlo, zato kdaj drugič.
Klikni na fotografijo za ogled galerije slik
Alpski smučarski muzej Elan:
Tisto s sončnim zahodom pa sem doživela v neposredni bližini Alpskega smučarskega muzeja Elan v Begunjah. Muzej je prava zakladnica zgodovine in inovacij na področju smučanja. Prikazuje kako so skozi desetletja nastajale legendarne smuči, ki so krojile zimske športe in omogočile vrhunske dosežke številnim šampionom. Med njimi je bil Ingemar Stenmark, ki je na elankah leta in leta osvajal svoje zmage. Tehnološki preboji, ki jih je Elan prispeval smučarskemu svetu, so res neverjetni. Z obiskom muzeja boste dobili zanimiv vpogled v to, kako sta se slovenska strast do smučanja in znanje združila v izdelkih, ki še danes navdušujejo svet.
Klikni na fotografijo za ogled galerije slik
Na svojem Facebook in Instagram profilu redno objavljam utrinke iz aktualnih potovanj in izletov. Predvsem na Facebook-u je na ogled veliko albumov , ki si jih lahko ogledaš, predno te zamika, da bi se odpravil na pot. Pohodniške in kolesarske ture objavljam tudi na svojem STRAVA profilu.
Vabim te, da skupaj z mano ODKRIVAŠ SVET, črpaš moje popopotniško-izletniške ideje, komentiraš, deliš in (mi) tudi ti zaupaš še neznane poti doma in po tujini.