Velikonočni prazniki 2025 so bili odlična priložnost za dvodnevno kolesarjenje po čudoviti Parenzani. Pot, ki jo mora vsak ljubitelj kolesarjenja vsaj enkrat prevoziti – v celoti ali vsaj delno. Gre za dinamično in slikovito traso s čudovitimi razgledi. Pot je varna (brez prometa), saj poteka po nekdanji ozkotirni železniški progi. Vsekakor prava kolesarska pustolovščina za dolgotrajno uživanje, če jo prevozite od začetka do konca – iz Muggie do Poreča (cca 120–130 km). Zaradi želene ure prihoda v Grožnjan sva na najini turi postanke izbirala preudarno: le na najbolj razglednih točkah, še posebej Izola (coffee break), Piran (stolna cerkev), Grožnjan (nočitev) in seveda Poreč (cilj).
Termin: 19.-20.4.2025
Nočitev: Apartments Smile, Grožnjan
Prevožena pot: 130km v dveh dneh (76km + 54 km)
Višinskih metrov: 1044 v/m
Transfer (Poreč – Muggia): Taxi Piran, https://www.taxi-piran.com
Klikni na fotografijo za ogled celotne galerije slik:
Nekaj dejstev o Parenzani
Parenzana je ena izmed najlepših kolesarskih tras. Dinamična po terenu, razgledna in predvsem varna – idealna za tiste, ki iščejo aktivni oddih v naravi. Poteka po trasi nekdanje železniške proge, zgrajene leta 1902, ki je nekoč povezovala Trst in Poreč ter prevažala vino, sol, oljčno olje, sadje in zelenjavo. Vendar pozor: približno 60–70 % poti je makadamske podlage – od lepo utrjenega kolovoza do precej grobih odsekov, ki jih je zadnje deževje še dodatno poškodovalo. Dobre pnevmatike, rezervne zračnice in orodje za hitro menjavo so zato nujna oprema. Uradna dolžina poti je okoli 123 km, a dodatni kilometri se hitro naberejo. Trasa vključuje dva daljša vzpona: prvega od Sečoveljskih solin proti Grožnjanu (prek Markovca), drugega pa od vasi Livade preko Motovuna do Vižinade.
Na poti vas pričaka 11 mostov, 6 viaduktov in 8 predorov. Navdušujejo slikovite istrske vasice – zlasti Grožnjan in Motovun – ter verjetno zna biti zanimiv tudi muzej Parenzane, ki je v resnici tudi muzej tartufov. Tega nisva obiskala, saj naju je preganjal čas, pa verjetno je bil tudi zaprt na velikonočno nedeljo.
Skupaj se tako pridela 120-130km in cca 1000 višinskih metrov. Za lažjo navigacijo, si lahko naložite app Parenzana. Sama priporočam uporabo aplikacije Outdooractive, ki zelo natančno prikaže tudi manj znane, neoznačene odseke poti. Prvi izziv je sicer že v Muggii – najti pravi začetek poti, a ko zapelješ na Parenzano, se prava kolesarska dogodivščina šele začne. Če imate čas in si želite kolesarjenje s postanki za obisk vasic, priporočam traso razdeliti na 2 ali celo 3 dni. Če pa vam je bolj pomembna osebna kolesarska statistika, jo lahko prekolesarite tudi v celoti.
Parenzano pa seveda lahko tudi prehodite, vendar poskrbite za zadostno zalogo hrane in pijače, saj med potjo ni gostinskih ponudb in je potrebno spremljati, kje je možen sestop s poti Parenzane za obisk bližnjih vasic. To pa seveda lahko takoj doprinese dodatno potreben kilometer hoje. Na poti sicer nisem opazila pravih pohodnikov z nahrbtnikom, razen tistih nekaj, ki so se odločili za nabiranje divjih tartufov ali sprehod po le krajšem odseku Parenzane.
Na poti
Najin plan je bil preprost: kolesariti z užitkom in sproščeno, vendar tudi pravočasno prispeti v Poreč, kjer naju je čakal organiziran transfer, za kar sem predhodno uredila pri Taxi Piran. Drugih možnih oblik transfera (razen če bi to bil privat) nisem našla. Ladjice sicer plujejo tudi iz Poreča proti Kopru in morda tudi v Italijo, a sezona ladijskih prevozov se v aprilu še ni začela. Kakorkoli že, Taxi Piran toplo priporočam – bili so točni, vse se ja dalo zmeniti, cena transferja pa 45€/osebi + kolo od Poreča do Muggie (tudi manj, če zaprosite transfer samo do Kopra, Portoroža).
Ustavljala sva se le tam, kjer naju je nekaj res pritegnilo ali se je bilo potrebno spočiti:
– Izola – krajši postanek za kavo, prijetno in sončno obmorsko mesto;
– Piran – obisk cerkve sv. Jurija s čudovitim razgledom
– Grožnjan – čarobna vasica umetnikov, kjer sva prenočila.
Na poti Parenzane je kar nekaj zanimivih točk za postanke in oglede. Jaz sem si želela obiskati Muzej Parenzane (muzej tartufov), a nama je makadam malo zagodel, želela pa sva tudi priti v Poreč vsaj 2h pred organiziranim taxi transferjem nazaj v Muggio. (Taxi Piran).
Tako je bil postanek namenjen za kavico v Izoli, obisk Pirana (Cerkev svetega Jurija) in Grožnjana, ki je odlična izbira za nočitev, če se odločite Parenzano prevoziti v dveh dneh. Ta umetniška vasica na vrhu griča ni le razgledna točka, ampak prava mešanica starega kamna, umetniškega duha in posebnega čara. V najlepši možni izdaji naju je pričakal obsijan s soncem, s tlakovanimi ulicami, ki vodijo mimo galerij, in z občutkom, kot da se je čas tu malo ustavil. V velikoočnem vikendu je bila vas obdana z mirom – zaprte trgovinice, tihe ulice, a še vedno s prav posebnim čarom. Zanimivost je ta, da prav tu, v Grožnjanu, doseže Parenzana svojo najvišjo točko – približno 300 m nad morjem.
Prevožena pot (Strava)
Na svojem Facebook in Instagram profilu redno objavljam utrinke iz aktualnih potovanj in izletov. Predvsem na Facebook-u je na ogled veliko albumov , ki si jih lahko ogledaš, predno te zamika, da bi se odpravil na pot. Pohodniške in kolesarske ture objavljam tudi na svojem STRAVA profilu.
Vabim te, da skupaj z mano ODKRIVAŠ SVET, črpaš moje popopotniško-izletniške ideje, komentiraš, deliš in (mi) tudi ti zaupaš še neznane poti doma in po tujini.