Idrija, nastarejše slovensko rudarsko mesto, leži na drugem največjem nahajališču živosrebrove rude na zemeljski obli. Pravzaprav jo še nikoli nisem obiskala z namenom, da pobliže spoznam to mestece in konec avgusta je bil namenjen ravno temu. Da obiščem lokalne znamenitosti Idrije in se zapeljem po kolesarskih poteh, ki se vijejo med griči, ki jih tu res ne zmanjka. Resnično bi mi bilo žal, če bi kolo ostalo doma. Čas obiska je bil idealen, saj se je 24.8.2024 odvijal Praznik idrijskih žlikrofov, tako da sem imela za povrh še nekaj kulinaričnih radosti.
Resnično si nisem predstavljala, da Idrija ponuja obiskovalcu toliko vsega. Čudovit je Grad Gewerkenegg, razstava idrijskih čipk, pa cerkev Svetega Antona, ki leži na idilični razgledni točki s pogledom na celotno Idrijo. Za krajši sprehod v hladu gozda je super sprehod Ob Rakah, vse do Divjega jezera, pa ogled 160 let delujočega vodnega kolesa (premera 13,6m) za črpanje vode iz rudniških rovov. Tu so še Klavže (vodne pregrade), pa Geopark, naravno kopališče Lajšt, …za več pa je zmanjkalo časa oz. je bil rezerviran za dve bike turci v enem dnevu:
- 🚴♀️ BIKE tura “Idrijski krog”:
Idrija – strm vzpon na Ledinsko razpotje – Gore – Mravljišče – Ivanje Doline – Godovič – Idrijski Log – Idrijska Bela – Idrija.
My Strava: https://www.strava.com/activities/12237064432 - 🚴♀️ BIKE TURA na Svete Tri kralje:
Rovte (Logatec) – Sv. Trije Kralji – Podlipa – Rihar – Rovte.
My Strava: https://www.strava.com/activities/12240839769
Klikni na fotografijo za ogled galerije slik
KAKO DOŽIVETI IDRIJO V POL DNEVA?
Da bi obiskali vse kulturno-zgodovinske znamenitosti in se v vročih poletnih dneh osvežili s plavanjem v reki Idrijci preprosto ni izvedljivo, zato je prijateljica – idrijčanka spretno splanirala najino pot in me zapeljala do naslednjih lokacij:
Grad Gewerkenegg:
Zunaj grad deluje kot običajno grajsko poslopje, ko pa vstopiš na grajsko dvorišče, pa te očara barvito pročelje. Obisk Idrije ne gre brez ogleda razstave čipk v tem gradu. To, kar ustvarjajo danes je prava umetnost in lahko smo ponosni, da se je izdelovanje slovenskih čipkastih umetnin uspešno razširilo v svet. Tokrat, v lepem sončnem vremenu nisem namenila časa obisku muza in rudniških rovov, je pa to odlična ideja za kakšen jesenski deževni dan.
Klikni na fotografijo za ogled galerije slik
Dve zanimivi cerkvi v Idriji:
Ob obisku Idrije se splača zapeljati do dveh cerkva. Prva je cerkev Svete Trojice, ki je najstarejša idrijska cerkev iz leta 1500 in cerkev Svetega Antona, ki stoji na idilični razgledni točki, od koder je čudovit razgled nad celotno Idrijo (priporočam).
Trg Sv. Ahacija (Antonijev rov):
Tu se nahaja rudnik živega srebra Antonijev rov, ki velja za drugi največji rudnik te vrste na svetu. Za ogled podzemnega sveta in spoznavanja geološke preteklosti tega področja potrebujete 1,5h. Odločila sem se, da te rove obiščem kdaj drugič, morda v slabšem vremenu. Se pa je splačalo priti do sem in vstopiti vsaj v preddverje poslopja, od koder je vstop v rov. Takoj ob vhodu na ogled zanimiv talni tloris s prerezi območij rovov pod Idrijo. Presenetjivo je spoznanje, da pravzaprav cela Idrija leži nad ogromnim spletiščem rovov. Te so v 500 letih izkopali po dolžini preko 700 kilometrov in segajo do globine 382m. Več na: https://www.cudhg-idrija.si/antonijev-rov
Klikni na fotografijo za ogled galerije slik
Magazin:
Gre za baročno stavbo iz konca 18.stoletja, kjer so shranjevali žita in druge živila, da so z njimi oskrbovali rudniške delavce. Zanimivo je, da so vse do leta 1912 rudarji del plače prejemali v naturalijah. Danes se tu nahaja mestna knjižnica in še drugi prostori za različne namene.
Naravaslovna učna pot Ob Rakah:
Poletni obisk Idrije je idealen za sprehod po senčni gozdni poti Ob Rakah (2,5km v eno smer), saj vodi mimo več zanimivosti. Priložnost sem imela videti:
- Kamšt, ki je ogromno vodno kolo premera 13,6m, ki so ga nekoč uporabljali za črpanje vode iz rudnika,
- Scopolijev vrt (za poslopjem Kamšta) s spominskim obeležjem ključnih treh mož, ki so delovali v Idriji na področju zdravstva, duhovnosti in botanike,
- Divje jezero, katerege vode je v teh sušnih poletnih dneh bolj malo in ne deluje tako čarobno, so pa presenetljivi podatki jezera. Ta sicer po dolžini in širini ni sicer veliko, je pa globoko kar 15m (do sifona) in poleti doseže max 17 stopinj. To, da so se našli pogumneži (jamski potapljači) in se potopili vse do 160m globine, pa je zgodba zase. Pogumno, drzno in nevarno (so bile tudi smrtne žrtve).
Zemljevid poti Ob Rakah (raki = vodni kanali) je na ogled – TUKAJ, več o sami poti pa si lahko preberete na spletni strani: https://www.geopark-idrija.si/dozivetja/pohodne-in-kolesarske-poti/2-naravoslovna-ucna-pot-ob-rakah-po-poti-idrijskih-naravoslovcev/
Klikni na fotografijo za ogled galerije slik
Klavže:
To so kamnite vodne pregrade, ki so jih nekoč uporabljali za splavljenje velike količine lesa po vodi vse do rudnika živega srebra v Idriji, kjer so les potrebovali za kurjenje in kot nosilne elemente (podporne konstrukcije) v rudniških rovih. V Idriji je več klavž (mislim da 5) in priložnost sem imela videti dve – Brusove klavže in Putrihove klavže.
Naravno kopališče Lajšt (Idrijska Bela, sotočje Idrijce in potoka Belca):
Gre za prekrasen kotiček narave, ki v poletnih vročih dneh nudi idealno zatočišče vsem, ki se želijo ohladiti v čisti in prijetno hladni Idrijci. Predstavljala sem si ga kot manjše lokalno kopališče ob reki, v bistvu pa gre za kar veliko površino ob bregu Idrijce, namenjena poležavanju, rekreaciji, pikniku in druženju v naravi. Na voljo je tudi dovolj veliko parkirišče (mislim, da je cena samo 3€/dan). Če si vseeno zaželite še malo več zasebnosti, lahko vzdolži ozke poti (Idrijski Log), ki vodi od Divjega jezera v smeri proti Lajštu parkirate ob cesti, kjer hitro lahko opazite mini zalivčke ob reki Idrijce (npr. ena taka lokacija je: 45°58’45.0″N 14°01’24.6″E). Bi pa rekla, da je tu voda hladnejša, saj se nahaja v objemu gozda in ne ravno na odprtem, kot kopališče Lajšt. Pozornost le na sami cesti, ki je ozka, zato so srečanja z drugimi vozili, predvsem z busom malce nerodna. V poletnem času lahko zato koristite brezplačni bus, ki vozi na relaciji Idrija – Idrijska Bela – idrija (najbolje je preveriti na spletni strani www.visit-idrija.si .
Skratka – moj vtis in sklep:
Že res, da do Idrije vodi dinamična, vijugasta cesta na relaciji Godovič – Idrija, ampak to kaj hitro pozabiš, ko te lokalne znamenitosti in narava potegne vase. Sploh je idealna za kolesarje, saj se tu ponuja razgibano hribovje in griči. Le strah pred medvedki je treba dati na stran, itak pa domačini pravijo, da so aktivni bolj zvečer :-). Torej, kdor ima rad panoramske razglede, kolesarske vzpone, spuste, dobro hrano, zgodovino, naravo in želi spoznati kulturno dediščino Idrije, potem obiščite to rudarsko mestece in si vzemite vsaj 2-3 dni (za poletni čas bi predlagala 1 cel dan za lokalne oglede, 1 dan za kolesarjenje in 1 dan za kopanje v Lajštu).
Na svojem Facebook in Instagram profilu redno objavljam utrinke iz aktualnih potovanj in izletov. Predvsem na Facebook-u je na ogled veliko albumov , ki si jih lahko ogledaš, predno te zamika, da bi se odpravil na pot. Pohodniške in kolesarske ture objavljam tudi na svojem STRAVA profilu.
Vabim te, da skupaj z mano ODKRIVAŠ SVET, črpaš moje popopotniško-izletniške ideje, komentiraš, deliš in (mi) tudi ti zaupaš še neznane poti doma in po tujini.