Istra vedno znova očara – še posebej, ko te preseneti s svojimi skritimi zakladi v notranjosti. Aprilski vikend smo namenili raziskovanju poti, poimenovane po šarmantnem violončelistu Stjepanu Hauserju (2Cellos), odkrivali zalive Kalavojna in Luka, rt Sveti Mikula pri Raklju ter veličasten kanjon Vela Draga. Vsaka od teh točk je vredna obiska. Dva dneva zadoščata, tudi za hiter skok v morje – čeprav je aprilsko še kar sveže.

- Termin: 5.-6.4.2025
- Namestitev: Tri murve (čista desetka !!);
- Začrtane poti:
1. Pot znamenitega violončelista Stjepana Hauserja
2. Razvaline srednjeveškega gradu Kožljak
3. Odštekana hoja po Pijani poti
4. Učna pot in spust v čudovit kanjon Vela Draga – geomorfološki biser Narodnega parka Učka
Foto album iz vseh 4 lokacij na dnu strani.
Pot znamenitega violončelista Stjepana Hauserja

Danes hoja po idilični poti na vzhodni obali Istre, poimenovani po šarmantnem violončelistu Stjepanu Hauserju (2Cellos). Medtem ko on osvaja z lokom, nas na tej poti osvajajo čudoviti razgledi na kristalno čisto morje. Pot vodi mimo osupljivih zalivov Kalavojna in Luka, vse do rta Svetega Mikule s prikupnim rdečim svetilnikom Sv. Nikole. Priporočam vsem, ki imate radi kombinacijo morja, hoje, zgodovine in kanček skrivnostnih legend!
Izhodišče: Rakalj – Vidikovac
Dolžina poti: 11 km
Čas hoje: 3 h
Vreme: sonček in 22st (dovolj za pogum in en čofot v morju, četudi brez kopalk – Who Cares?
My Strava: https://www.strava.com/activities/14088272747

Razvaline srednjeveškega gradu Kožljak
Ogled in sprehod pijane poti se lahko lepo združi z obiskom Gradu Kožljak. Gre pravzaprav za razvaline gradu na zahodnem delu Učke, iz katerega se ponujajo čudoviti razgledi na Čepićko polje. Do tja vodi asfaltna pot navkreber, v bližini (na poti nazaj grede) pa se skriva tudi odcep do Pijane proge. Grad je danes bolj razvalina kot trdnjava, a ima poseben čar. Ko vstopiš v notranjost razvalin se zdi, kot da med temi razpadajočimi kamnitimi zidovi še obstaja življenje. Deluje pravljično, a hkrati tudi malo grozeče. Plapolajoča majica na vratih, lončnice osamljeno čakajo pred vrati, ob vhodu se divje razraščajo cvetoči grmički in rastlinje, razpadajoča klopca ni ravno vabljiva… in zdi, da bo skozi vrata stopila stara ženica, za njo pa še kakšna črna mačka. Pomislila sem, da bi se tukaj krasno lahko posnel večerni prizor za kakšno grozljivko 🙂
Odštekana hoja po Pijani (železniški) poti

Tole je vsekakor ena od prav posebnih turističnih znamenitosti Hrvaške Istre in toplo priporočam za obisk in ogled, dokler je še na voljo. Namreč ravno v teh dneh (april 2025) berem v hrvaških medijih (Vijesti) članek z naslovom “Pijana pruga između Lupoglava i Raše čeka obnovu”. Če jo bodo res obnovili, bo to vsekakor koristna pridobitev za te kraje, a hkrati bo to malce prizadelo lokalni turizem. Proga se nahaja na robu Učke (Kožljak) in je bila zgrajena po II.svetovni vojni (1948-51) za lažji transport premoga iz istrskih rudnikov v pristanišče na Reki. Zakaj “pjiana proga”? Ime proge ni povezano z vinom (čeprav smo v Istri), ampak z razgibanimi in valovitimi tirnicami, ki te kar omamijo s svojo nenavadno lepoto. Proga je dolga cca 50km, čas pa je naredil svoje in zaradi posedanja terena so se tirnice smešno zvile. Če se ne bi podrobneje pozanimal o razlogih za to, bi človek pomislil, da so jo sprojektirali po kakšni dobri istrski fešti. Hoja po progi je res zabavna, sploh pa ponuja veliko odštekanih priložnosti za fotografiranje.
Učna pot in spust v čudovit kanjon Vela Draga – geomorfološki biser Narodnega parka

Skrita na pobočju Učke, Vela Draga navduši že ob prvem pogledu! Gre za kanjon, dolg kar 3,5 km, ki so ga skozi tisočletja oblikovali vodni hudourniki in v apnenčaste skale vklesali čudovite naravne oblike. Pravi geomorfološki biser! Največja atrakcija so vsekakor 50 do 90 metrov visoki apnenčastimi stolpi, ki se bahavo dvigajo proti nebu. Tu je raj za plezalce in sanjska kulisa za pohodnike s fotoaparatom. Gre za urejeno učno pot, a če se spustiš v sam kanjon, te čaka malo bolj divja pustolovščina – v slabi uri lahko narediš krožno pot. Teren je mestoma spolzek zaradi krušljivih kamenčkov, zato previdno! Pomagajo ti čvrsta drevesa in dober občutek za ravnotežje. Sama skoraj vedno uporabljam palice in tudi tukaj so mi prišle prav, razen na predelih, kjer jih je potrebno prejeti v roke, saj je potrebno iti na vse štiri in malce poplezati po skalah.
Več o parku Učka na spletni strani: https://www.pp-ucka.hr/centar-za-posjetitelje-poklon-ucka/ , sicer pa so (poleg zgoraj omenjenega kanjona Vela Draga, pijane proge in gradu Kožljak) ključne znamenitosti parka še sledeče (opomnik za naslendnjič):
- Vrh Vojak (1401m), ki je najvišji vrh parka,
- učna pot Plas
- krožna umetniška pot “Stražica-Sapaćica”
- pot mitov in povesti “Trebišća-Perun”
- naselje Lovranska draga in sprehajalna pot “Slap”
- Korita in verjetno še marsikaj.
Za tokratni zaključek vikend pohodniškega izleta pa še postanek na kavici v Centru za obiskovalce Poklon (Poklon 8, 51410 Opatija) – na sončku, v spokojnem miru in “brez signala” :-

Na svojem Facebook in Instagram profilu redno objavljam utrinke iz aktualnih potovanj in izletov. Predvsem na Facebook-u je na ogled veliko albumov , ki si jih lahko ogledaš, predno te zamika, da bi se odpravil na pot. Pohodniške in kolesarske ture objavljam tudi na svojem STRAVA profilu.
Vabim te, da skupaj z mano ODKRIVAŠ SVET, črpaš moje popopotniško-izletniške ideje, komentiraš, deliš in (mi) tudi ti zaupaš še neznane poti doma in po tujini.